Kandalló építésre alkalmatlan anyagok
Manapság a kandalló már minden újonnan épülő ház nélkülözhetetlen részévé vált. Gyakran találkozni olyan silány minőségű kandallókkal, amelyek nem megfelelően működnek, kellemetlen szagot árasztanak magukból vagy éppen a nem rendszeresített anyagok miatt a kandallóburkolat károsodik...
Sajnos a vásárlók által megbízott „szakember” nem a megfelelő anyagokat építi be a kandallóba, ennek oka a szakismeretek hiányára vagy a kivitelező anyagi mohóságára vezethető vissza.
A legrosszabb, amikor kellemetlen szagok árasztják el az egész házat, amelyek forrása a kandalló. A kandallóburkolatban a hőmérséklet elérheti a 400°C-t.
Ezen a magas hőmérsékleten olyan karcinogén (rákkeltő) anyagok szabadulhatnak fel egyes építőanyagokból, amelyek akár egészségkárosodást is okozhatnak.
Nézzünk néhány példát a kandallóépítésben alkalmazott építési anyagokról:
Gyapotok (üveggyapot, kőzetgyapot, salakgyapot, ásványgyapot, bazaltgyapot):
Megtévesztő lehet, hogy egyes gyapotokon feltüntetik a tűzállóságot pl.: 1000°C (a kandallóépítésnél mit sem ér ez az adat, mert nem a tűztérbe helyezzük, hanem köré és ez esetben a hőállóság és kiporzás állósága lenne fontos, de ezen adatokra nem található információ. ) A gyapotok egészségkárosító hatásait tekintve ellentmondó adatok láttak napvilágot. A gyapotokkal dolgozó szakemberek erős bőr és légúti irritációról számolnak be. Az interneten találhatóak olyan bejegyzések, amelyekben leírják, hogy magas hőmérsékleten történő alkalmazás esetén kellemetlen orrfacsaró szagot véltek felfedezni, nem beszélve hő hatására kialakuló intenzív légáramlás köveztében, kiporzásos lég-, és torokirritációra.
Pórusbeton tégla (pl:Ytong):
A leggyakrabban alkalmazott falazóelem a kandallókban. Kiváló formázhatóságának, nagy méret-, és elemválasztéka miatt kedvelt építőanyag. Sajnos sokan figyelmen kívül hagyják, hogy 50°C feletti hőmérséklet felett nem alkalmazható. ( A Csehországi Silka és a Német Pórusbetonszövetség állásfoglalása szerint) Ezt sajnos sokan figyelmen kívül hagyják. Szinte nevetséges, hogy egyes építők meggyőződése, hogy ha a felületét leglettelik flexibilis csemperagasztóval, akkor hőállóvá válik. A fentieket figyelembe véve kiválóan alkalmazhatjuk kandalló építésre, amennyiben a kandallóburkolaton belül lévő felületét megfelelő szigeteléssel látjuk el(pl: vermikulit)
Gipszkarton:
A tűzgátló gipszkartont gyakran nevezik tűzálló gipszkartonnak is helytelenül! A tűzállóság egy kandallóburkolat estében mit sem ér. A tűzgátló gipszkarton összetételét tekintve csak a benne lévő vékony üvegszövetben különbözik a sima gipszkartontól, ez az aprócska tulajdonság háztűz esetén a fal átégés állóságát növeli, de attól még nem lesz alkalmas kandallóépítésre. A gipsz kristályvíztartalmát 120°C-on teljesen elveszti,így szilárdsága elvész, valamint papírfelület is elizzik.
Flexibilis csemperagasztó:
Rugalmasságot, jó deformálódó képességet és magas fokú tapadó és szakítószilárdságot biztosít. Az ebbe a kategóriába sorolt termékek már képesek arra, hogy ellenálljanak a hirtelen hőmérsékletváltozásnak, úgynevezett hősokk által okozott feszültségeket kompenzálják. Maximálisan 70-80°C-ig alkalmazható. Kandallók esetében a pórusbeton téglák összeragasztásához, illetve felületének pormentesítéséhez használják. 100°C feletti hőmérsékleten a benne lévő műgyanta és egyéb vegyi anyagok kipárologhatnak, valamint jelentősen gyengül a tapadó és szakítószilárdsága.
Betonit lemez (cemetkötésű forgácslap):
A BETONYP cementkötésű faforgácslap kizárólag egészséges fenyőfa alapanyagok, cement és vegyianyagok hozzáadásával készülő építőipari és belsőépítészeti alapanyag. A kandalló süvegéhez illetve a kövek fugatávolságának megtartásához használják fel helytelenül. Mivel merev anyag így hőingadozás hatására az összeillesztések elrepednek, valamint jellemzően 200°C fellett a benne lévő faforgács izzani kezd, amely következtében kellemetlen füstszagot áraszt magából.
Kalcium-szilikát lap:
A kandallóépítésben a leginkább elterjedt szigetelő-, és építőanyag magas hőállósággal (~900-1100°C) rendelkezik. Jó mechanikai tulajdonságokkal, valamint nagy nyomásállósággal rendelkeznek. A táblák könnyen megmunkálhatók, faipari szerszámokkal vághatók, rögzítésük hagyományos kőműves technológiával (habarccsal), vagy akár csavarozással is megoldható. Egészségre ártalmatlan.
Vermikulit:
Talán a legtermészetesebb szigetelő-, és építőanyag amelyet a kandallóépítésnél használnak. A vermikulit egy természetes, bányászott ásványi anyag, amit aztán magas hőmérsékleten duzzasztanak így egy könnyű puffasztott anyag jön létre, ami magas hőállóságú (1250°C) tulajdonsággal rendelkezik. Alkalmas még növények, pozsgások, kaktuszok, és egyéb kertészeti kultúrák talajjavításához. Ára kb. 15-20%-al magasabb a kalcium-szilikáténál.
Az Ytong, gipszkarton, különféle fóliák, gyapot és egyéb anyagok alkalmazása egyre inkább a múlté. A kandallóépítésre alkalmatlan anyagok alkalmazása számos veszéllyel jár.
A megfelelő építési anyagok alkalmazása 15-30%-al is növelheti egy jól megépített kandalló árát, emiatt gyakori, hogy az árajánlatok begyűjtésekor drasztikus akár több 50-150ezer forintos árkülönbségek is keletkezhetnek. Az árajánlatok összehasonlításakor beépítésre kerülő anyagok terén is körültekintően járjanak el.
Ne feledjék, az egészségünket nem lehet pénzben kifejezni!