Aktuális trendek a kandallóépítésben
Górcső alá vesszük a kandallók technikai és esztétikai újdonságait, amelyek a piacot uralják. Kiemeljük, hogy mi hozza tűzbe manapság a fafűtés rajongóit és hogyan hozhatnak ki még többet a közkedvelt fűtőeszközből.
Az építészet és a lakberendezés modernizálódó irányvonalát követik a kandalló tervezők is, hiszen az otthonok miliőjének látványához szorosan hozzátartoznak az ilyen fűtőberendezések.
Ezen a téren legalább úgy változnak a vásárlói igények, mint más készülékeknél. Ahogy tehát a stílus egyre visszafogottabb és letisztultabb, az a kandallók formavilágán és felületük anyaghasználatán is nyomon követhető, de a választható lehetőségek ezen belül sokfélék.
Az egyszerű, egyenes vonalvezetéshez általánosságban sima felületű, kevésbé mintázatos, pasztellszínű köveket, mészköveket, márványokat társítanak, amelyek már a kisebb kályhákon, mobil kandallókon is gyakran fellelhetők.
A minimál stílushoz közel állnak még az íves, hullámos és szögletes formák.
Létezik azonban egy olyan megrendelői kör, amelynek egyedi igényére a gyártók igyekeznek előrukkolni a lehető legkülön legesebb színű, formájú és tapintású kerámiákkal.
A tűzterek választékában egyre több az olyan megoldás, amely különböző funkciókkal, teljesítménnyel és külsővel ellátva „HD érzést” is közvetít, vagyis a kandalló hasonlít a tévé képernyőjéhez.
Senkit ne tévesszen meg a látszólag egyszerű külcsín, hiszen a tervezők – a mai elvárásoknak megfelelően – egyre több korszerű megoldást igyekeznek elrejteni az égésterekben a magasabb hatékonyság és a lehető leghosszabban elnyújtott égés eléréséért.
A futurisztikus szabályozófelületek álcája mögött tehát legtöbb esetben kifinomult, jól átgondolt, energiatakarékos szabályozás bújik meg, amely sok plusz órát ad hozzá a megszokott, egy megrakással el érhető üzemidőhöz, eközben csökkentve a fűtésköltséget és a kezelésre szánt időt.
Az elnyújtott hőleadáshoz hozzájárul a tűzterek belső kerámiabélése is, amely hő tároló tulajdonságú és így hosszabb idő alatt hűl ki a kandalló, kellemesebb és folyamatosabb hőérzet alakul ki a környezetben.
Nem hagyhatjuk figyelmen kívül a kan dalló küllemének "csomagolását" sem, ez úton szeretnénk óva inteni mindenkit attól, hogy a külső burkolatra csupán dizájn elemként tekintsen.
Az anyagválasztással kapcsolatban a legfontosabb követelmény a megfelelő tűz védelmi hatás elérése. A legmegbízhatóbb szigetelőanyag ilyen szempontból még mindig a kalciumszilikát.
A retró stílus rajongóinak sem kell megriadniuk a hightech irányvonal divatja lát tán, mert a tradicionális kandallók és tűz terek forgalmazása továbbra is töretlen.
A formajegyek változásával egy időben a funkcionális igények is szerteágazóbbak lettek. A kandallókat ma már nemcsak bel térben, hanem „megindulva kifelé", kültéri melegedésre és – további elemekkel – sütögetésre is alkalmazzák.
Kellemes időtöltésre nyílik lehetőség a család vagy a baráti társaság számára a kerti összejöveteleken – akár hűvös időben is –, ha egy második, nyitott kandalló is ké szül a családi házhoz vagy nyaralóhoz, esetleg egy grillezővel vagy még egy kerti sütővel kiegészítve.
Ez az év tehát újra sok izgalmas újdonsággal szolgál mind a formák, mind a technológia szempontjából.