Elektromos kandalló beépítése házilag
Egy elektromos kandalló számtalan beépítési lehetőséget rejt magában. Legyen szó akár modern, klasszikus vagy rusztikus stílusról, számtalan stílusban megvalósíthatod az elképzelésedet. Ha kiválasztottad a neked leginkább megfelelő kandallóbetétet, meg kell vizsgálnod, hogy hová helyezheted el.
Építs be Te is egy elektromos kandallót otthonodba egy hétvége alatt!
Amennyiben a beépítés mellett döntesz fontos, ha nem csupán látványkandallóról van szó, hanem fűtési értékkel is rendelkezik, akkor a kiáramló hő a kandalló elején távozzon. A beépíthetőségről nálunk is olvashatsz, érdeklődhetsz, vannak olyan változatok is, melyek csak a falra szerelhetőek fel, vagy beépíthető/falra szerelhető is egyben.
Ha eldöntötted, hogy milyen kandallóbetétet szeretnél, akkor vásárlás után birtokodba lesznek azok a szerelési paraméterek, amelyeket figyelembe kell majd venned a beépítésénél. A termékadatlapon található használati útmutatóból valamint a méretrajzról is tájékozódhatsz előzetesen, de célszerű a termékről levenni a pontos méreteket és csak azt követően kivágni a beépítéshez szükséges nyílást. Ügyelj arra, hogy a használati útmutatóban szereplő biztonsági távolságokat figyelembe véve történjen a beépítés, ellenkező esetben a kandalló nem tud megfelelően szellőzni és túlmelegedhet. Abban az esetben, ha csak falra szerelhető kandallót választasz, mindössze arra kell figyelned, hogy közvetlenül felette ne legyen TV vagy olyan berendezési tárgyak, amiben a felfelé kiáramló meleglevegő kárt tehetne.
Beépítési lehetőségek egy elektromos kandalló esetén
Miért elektromos kandallót építések be?
Egy elektromos kandalló telepítése mellett szól, hogy egy fatüzelésű betéttel rendelkező változattal szemben sem kéményre, sem szellőztető rendszerre nem lesz szükség. Egy normál kandalló esetében az engedélyeztetés és a magas hőmérsékletnek ellenálló anyagok választása fontos követelmény.
Amióta megjelentek az elektromos kandallók, azóta a lakásban élő emberek is széles körben alkalmazzák őket. Mivel használatukhoz csak elektromos áramra van szükség, ezért sem a fűtéssel sem a takarítással nem lesz gondod, így igazán környezetbarát megoldás. A látvány viszont önmagáért beszél. A valósághű lángok, állítható fények, és a kényelem egész évben élvezhető, hiszen a fűtési funkciót bármikor kikapcsolhatod, de döntetsz úgy is, hogy csak látványkandallót vásárolsz.
A távirányítós vezérlésnek köszönhetően nincsen más dolgod, csak hátradőlni és szabályozni a színeket, fényerőt, hőhatást.
Érvek a gipszkarton alkalmazása mellett
A gipszkarton a könnyűszerkezet problematikáját kiválóan orvosolja, emellett számtalan díszítési lehetőséget kínál, legyen szó akár természetes kőről, műanyagról, csempéről, vagy csak a természetességet imitáló burkolatokról. Amennyiben jelentősebb súlyt kell elbírnia, úgy érdemesebb vastagabb elemeket használni. A standard lapméret az 1,2m x 2,5 m, a vastagsága 12,5 mm. A lap tömege pedig 25 kg.
Építs be Te is egy hasonló elektromos kandallót akár egy hétvége alatt! Olvasd végig az alábbi tudnivalókat (de előtte ne felejtsd el, hogy a méreteket neked kell meghatároznod a betét nagyságának és a beépítés helyének függvényében)!
A kép forrása: whitneyhansen.com
KERET
Építettünk egy vázkeretet, amit a falhoz rögzítettünk, illetve egy második keretet az elektromos kandallónak. A második keret elkészítésénél figyeljünk a kandalló méretére. (Körülbelül 20 cm-re kilóg a külső falból.) Fém konzolokkal rögzítettük az 1. és a 2. falat. A 2. falat úgy készítettük el, mint egy ablaknyílást. A kandalló nyílását a kandallóbetét fém részéhez méreteztük. Miután elkészült ez a rész, 30 cm-ként támasztásokkal biztosítottuk a megfelelő teherbírást.
KANDALLÓPÁRKÁNY
A kandallópárkány valóban kiemelkedik a világosabb színű dekorkővel szemben, mely impozáns látványt nyújt az elektromos kandalló mellett. Elkészítése nagyon egyszerű: A méretre vágott fára, vigyél fel egy réteg alapozót, hagyd körülbelül 7 percig száradni, majd töröld le egy száraz ronggyal. Ezután vidd fel egyenletesen a vékonylazúr réteget, és hagyd egy éjszakán át száradni, majd rögzítsd a kereten tetszés szerint kialakított tartó konzolra.
GIPSZKARTON
A keret burkolását gipszkartonnal végezzük. Gipszkarton felhelyezése után használjunk alapozót, hogy a felkerülő hidegburkolat megfelelően tapadjon. Tehát először ezzel az alapozóval fess, hagyd egy kicsit száradni (a gyártói ajánlások szerint), majd kezdd el alulról felfelé csempézni a követ.
BURKOLAT
A dekorkő felhelyezésénél használjunk megfelelő minőségű erős ragasztót, mivel a burkolat súlya jelentős lehet. Tipp: mindig alulról felfelé csempézzük, ne felülről lefelé.
Fontos megjegyzés: A képen szereplő elektromos (plugin) kandalló egy 127 cm-es szélességű. Rendkívül fontos, ahogyan korábban is írtunk róla, ha kandallóbetétet vásárolsz, győződj meg arról, hogy a fűtés, a betét elején van, és nem a betét tetején, alján vagy oldalán!!!
Megjegyzés: A belseje üreges, a TV nem a gipszkarton falra van szerelve, hanem az eredeti falhoz egy tartókonzol segítségével van rögzítve.
FESTÉS
Egy mesterséges kandalló befejezésének egyik lezárása lehet a festés. Az akril alapú festék jól bírja a nedvességet, ellenáll a vizes tisztításnak is. A külső hatásokkal, hőmérsékleti változásokkal már ellenállóbbak az olaj alapú festékek. Egy klasszikus kandallónál érdemes lehet a stukkót bronz, arany vagy ezüst hatással is kiegészíteni. Szerepe lehet még a rusztikus kandallónál a mesterséges öregítés technikájának alkalmazása is. Használj csiszolópapírt vagy olyan speciális repesztő lakkot, mely antik hatást kelt.
Elektromos kandalló egy klasszikus burkolatba foglalva. Jellemző a természetes vagy mesterséges márvány, esetleg stukkó elemekkel történő díszítés is.