Hamu: egy sokoldalú háztartási csodaszer
Valószínűleg már sokan találkoztatok olyan jól bevált és széles körben elterjedt háztartási praktikákkal mint pl.az ecetes fertőtlenítés és még sorolhatnám mennyi féle jótanács, ötlet létezik, amire legtöbbször szüleink, nagyszüleink tanítottak meg minket.
Azt mégis kevesen tudják, hogy az égetés után keletkező hamu, milyen sokoldalúan, és hasznos dolgokra felhasználható.
Amelyik háznál fatüzelésű kandalló van, ott biztosan keletkezik majd annyi mennyiségű hamu, hogy érdemes legyen elgondolkodni a további sorsán. Semmiképpen sem javaslom, hogy megválj ettől az értékes anyagtól! Inkább add tovább másnak, hidd el sok helyen örülnek majd neki! Olvasd el ezt a cikket, és ha még nem használtad semmire sem, akkor itt az ideje elgondolkodnod rajt!
Miben rejlik a hamu titka?
A hamu rengeteg ásványi sót tartalmaz, és lúgos kémhatással rendelkezik.
Általánosságban elmondható, hogy minél keményebb fát használtunk az égetéskor, annál erősebb a lúgtartalma, azaz sokkal magasabb arányban tartalmaz értékes anyagokat.
Milyen is egy keményfa? Vegyünk néhány példát: gyümölcsfa, juhar, akác, tölgy, bükk. Például egy frissen vágott, metszett fa égestésből származó hamunak is erősebb lesz az ásványi anyag tartalma, vagy pl. ha kukoricaszárt égetünk. .
A hamu összegyűjtéséről:
Nagyon praktikus és gyors megoldás, ha ehhez a feladathoz egy hamuporszívót hívunk segítségül. (Ezt az eszközt egy megfelelő csatlakozóval már autótakarítására is tudjuk használni.) Ha nincs otthon ilyen készüléked, egy lapát és kefe segítségével is megoldhatjuk ezt a műveletet. Az így összeszedett hamut a porszívó tartályából egyenesen egy hamutároló vödörbe boríthatod.
Amire figyeljünk oda:
◊megfelelő égetésből származó hamut használjunk (csak fát, és semmiképpen se faszenet vagy más egyéb nem megfelelő anyagot) !
◊Ne tegyük ki nedvességnek, hiszen így veszíteni fog ,,varázserejéből” !
◊Kesztyűben dolgozzunk, mert a magas lúgtartalmú anyag maró hatású !
◊Ne keverd semmiféle műtrágyával, nehogy ammónia-gáz keletkezzen !
Hol vehetjük használt ennek a sokoldalú ,,csodaszernek”?
Háztartás: A háztartásban egyrészt tisztításra vethetjük be: Tisztíthatunk vele szárazabban bútorokat, aztán egy kis nedvességet hozzáadva porcelán, kerámiaedényeket is, természetesen jól leöblítve. Faházak, kerítések meleg lúgos átmosásával a szürkülést akadályozhatjuk meg, ehhez egy 1:3 meleg vizes, szűrt keveréket kell készítenünk.
Vannak akik homokkal elkeverve a kinti bográcsedényt tisztítják, dörzsölik át vele.
Kiválóan lehet vele tüzet oltani!
Szagtalaníthatunk vele hűtőben, vagy egy adagot a macskaalom közé keverve.
Sótartalma miatt télen használhatjuk utak, járdák sózásra is ( bár azért a cipő talpán nyomot hagyhat.)
A lúgos hatás miatt szappanok, házi készítésű samponok jól bevált alkotóeleme.
Figyelni kell, mert a lúg maró hatású! Amikor készítünk egy lúgos oldatot, és ezzel próbáljuk meg ruháinkat kimosni, akkor valójában egy 1:4 forrázott keveréket készítünk.
Foltisztításra is használható, ha a ruhákon keletkező foltot átdörzsöljük vele, de ha már a dörzsölésnél tartunk, akkor házi fogkrém ún. fogpor összetevője is lehet.
Magok, zöldségek, gyümölcsök tartósítására, (rovarok elleni védelmére használhatjuk), ha leszórjuk hamuval, miután egy megfelelő edénybe, vagy gödörbe helyeztük.
Egy kis érdekesség: a Közel-Keleten például egy bizonyos keverékkel kombinálva tojás tárolására is használták.
Állatvédelem: Falun most is sok helyen használják tyúkok alá alomként, vagy a tollukra szórva tetű ellen. A tyúkok szívesen tollászkodnak majd benne, ha szeretnél nekik külön tyúkfürdőt biztosítani, megfelelhet erre a célra egy használt autógumi,. Fontos, hogy ne érje nedvesség! A házi kedvenceink bolha, kullancs elleni védelmét ecettel való elkeverésével és bedörzsöléssel biztosíthatjuk. Ugyancsak bevethető hangyainvázió esetében, valamint a pincébe szórva patkányok, csótányok, egerek ellen.
Növényvédelem: Azoknál a növényeknél alkalmazható, amik semlegesebb, lúgosabb közeget kedvelnek- semmiképpen sem savas talajt igénylők esetében!
Levéltetvek, pajzstetvek ellenszere. A bedörzsölést lombhullás után célszerű elvégezni.
A burgonya levelére: krumplibogár ellen bevethető.
Csigákat is elriasztja, csak szórd körbe vele az ágyásokat!
Rózsák, tulipánok, nárciszok is meghálálják ha vékony rétegben szórsz köréjük belőle.
Öntözővízben elkeverve is használhatod- nagyjából 1 kanál/liter töménységben.
Használhatod a paradicsom palántázásakor egy keveset az ültetőgödörbe szórva, vagy a különböző zöldségféléknél a földbe keverve: szőlő, bab, spenót, borsó, avokádó, fokhagyma, brokkoli, káposzta, répa, articsóka, zöldbab, rukkolt, kelbimbó, karalábé mind meghálálja.
Teheted vékony rétegbe szórva a komposzt közé is, itt az eső hatására majd jól kioldódnak belőle az ásványi anyagok.
Ha közelednek a téli fagyok, akkor tegyél a növények köré belőle, így segíthet őket a fagykár elleni védelemben!
Biztosan még hosszasan lehetne sorolni, mennyi mindenre használható a hamu, de úgy gondolom, a fenti listából mindenki biztosan talált magának olyat praktikát, amit szívesen kipróbálna.
Ha esetleg vacilláltok egy fatüzelésű vagy elektromos kandallóbetét között, akkor érdemes számításba venni a fent olvasottakat is! :)