Egy kis dilemma kandallóbetét vásárlása előtt: Liftes ajtó
Ahogyan neked sem mindegy, hogy jobbra vagy balra haladsz majd tovább egy úton, úgy egy kandallóbetét esetén sem utolsó szempont, hogy milyen irányba tudjuk majd nyitni.
Vásárlás előtt mindenképpen fontos körbejárni a témát, számításba venni, az előnyöket és a hátrányokat is, tisztában lenni a lehetőségekkel.
Bár az anyagi szempontokat figyelembe véve összességében kijelenthető, hogy a liftes ajtóval felszerelt égőterek átlagosan 150-200 000 Ft-tal többe kerülnek, ez a többlet azonban kényelmét, és praktikusságát tekintve idővel maximálisan megtérül.
Vannak olyan esetek amikor nem lehet mérlegelni, ott csak a liftes kandalló választható. Konkrét méretet nehéz is meghatározni, de nagyjából 80 cm szélességű tűztérajtótól már általában ezt a megoldást alkalmazzák. A duplaüvegezés, hajlított üvegezés még egy plusz információ lehet arra vonatkozóan, hogy a kandallóbetét zsanérját nagyobb terhelés fogja érni, amit egy liftes megoldással könnyedén el lehet majd oszlatni. Önmagában egyik tétel sem zárja ki az oldalra nyíló ajtó alkalmazását.
Vegyünk példának egy Romotop Heat 3 G L 110.50.01. légfűtéses kandallóbetétet. Ilyen szélesség, és nagy üvegfelület mellett, egy oldalra nyíló ajtó már nagy terhelésnek tenné ki a betétet, a tűztérajtó zsanérjait. Ezért ezt a típust, ahogyan a nevében is benne van, liftes ajtóval szerelték fel.
A feltolható ajtóval kapcsolatban a következő előnyöket érdemes megemlíteni:
- Praktikusság: kisebb a helyigénye. Az oldalra nyíló kandallóajtónál számolni kell a nyitás során
keletkezett helyigénnyel. - Biztonság: működés közben a tüzelőanyag újrarakása miatt elegendő néhány centiméterre feltolni a tűztérajtót, így elkerülhető a szikrák kipattanása.
- Esztétikusabb megjelenés: külső képében nem “töri meg a betétet semmi, mivel a kilincsek, a nyitó szerkezet nem látszódik.
- Nyitott kandallóként is lehet használni, például ha egy kicsit romantikázni támad kedvünk :) Így egyrészről levegőt is juttatunk alulról a tűztérbe és a füstvisszacsapás is elkerülhető, mivel alulról áramlik felfelé a füst. Nyitott ajtó mellett is fűthetünk vele, ha visszazárjuk, akkor kandallónk már zárt égésterűvé válik. Próbáljunk meg otthonunkban tárva hagyni egy oldalra nyíló ajtót, egészen más, egy kicsit illúzióromboló hatást érünk el vele.
- Tisztítás: A felfelé tolható vagy liftes ajtónál a hamu nem szóródik úgy szét, ami egy oldalra nyíló esetében az ajtóról a földre pereg. A buktatás, eldöntés segítségével ezt is ugyanúgy lehet könnyedén takarítani.
- Távirányítós opciók: Nézzük például a Spartherm Premium kandallóbetétjeit, melyek ajtaja akár távirányítóval működtethető (opcionálisan rendelhető SESAM 2 rendszer). Mit is jelent ez? Gombnyomásra tudja elektromosan vezérelni, felnyitni az ajtókat. Ez a technológia már olyan tökéletesre van fejlesztve, hogy az akkumulátoros készenlétnek köszönhetően akkor is tudod majd használni, ha áramkimaradás fordulna elő.
A végső konklúziónk az, hogy egyes nagy felületű, nyitó szerkezetében számottevőbb terheléssel rendelkező betéteknél nem érdemes lemondani az ár javára a praktikusabb, a tűztér szerkezetét kímélő mechanikáról. Amennyiben rendelkezünk elegendő hellyel, és egy kisebb üvegfelületű tűztérre esik a választásunk, valamint nem célunk, hogy nyitott kandallóként használjuk a betétet, akkor nyugodtan maradhatunk az előrenyíló opció mellett.
Következő blogbejegyzésünkben az üvegezések típusait fogjuk érinteni. Szó lesz az osztott, hajlított, sarok, sík, íves, háromoldalú kétajtós üvegezésű kandallóbetétekről.