Kandallók karbantartása
A fűtési szezonnak ugyan hamarosan vége lesz, de a tüzelő berendezések, köztük a kandallók állapotára ilyenkor, a téli hónapok használata után érdemes figyelmet fordítani. Mire érdemes figyelni?
A tűzterek karbantartása a hosszú távú, megfelelő működés érdekében elkerülhetetlenül szükségszerű.
A mai, korszerű égési rendszerrel ellátott kandallók 80% feletti hatásfokkal képesek üzemelni. Az általuk termelt hő felhasználásában komoly perspektíva rejlik, legyen szó vízteres vagy légfűtéses kivitelről.
Fontos kihangsúlyozni, hogy a mai készülékekkel kiküszöbölhető a tipikus használói panasz, miszerint a kandalló nagyon hamar ad meleget, de gyorsan kialszik a tűz és emiatt kihűl a ház. Az égésidő jelentősen elnyújtható, mert a készülék szabályozható, ezért takarékosabb.
A légfűtéses kandallók szerkezeti ki alakítása alapjában véve egyszerű, de az alapvető szakmai tudás elengedhetetlen a hatékony működéshez. A kandallóbetét képezi az égőtér fogalmát és a burkolat maga a szerkezet.
Ez a változat a kandallóval közvetlenül szomszédos helyiségek fűtésére is alkalmas. Amennyiben szeretnék a meleg levegővel az egész épületet ellátni, úgy célszerű egy légcsatornarendszer kiépítése.
A jól megtervezett csőrendszer minimális hőveszteséggel működik, ráadásul szabályozható a mellékágak kifúvási teljesítménye ezzel az egyszerű megoldással, tehát helyiségenként – az igényekhez mérten – külön-külön beállítható fűtési rendszer jöhet létre.
A központi fűtéses kandalló egyértelmű előnye, hogy a meglévő fűtésrendszerhez csatlakoztatható és önállóan is elláthatja az egész házat.
Az üzemeltetés gazdaságos. A hőenergia tárolásával a fűtés és a melegvíz szolgáltatás rendszere hatékonyan működtethető. A vízteres kandalló pedig azért kedvező, mert a puffertartálya bojlerként működik, vagyis a meleg vizet hosszabb időre tárolja.
Az utóbbi idők tapasztalata alapján sokan nem is gondolják, hogy a kandallókat bármilyen módon karban kellene tartani, pedig ez elengedhetetlen. Csak az a kérdés, hogy milyen időpontot érdemes választani.
Leginkább megfelelő a fűtési szezon vége, vagy a kora nyári időszak. Akik a nyár végére, őszre időzítik a karbantartás megrendelését, számolniuk kell azzal, hogy a fűtési szezon közelsége miatt a szakemberek csak hosszú átfutási idővel tudják elvállalni a munkát.
Az elhanyagoltságból adódó hibák java része a felhasználónak fel sem tűnik, csak a szerelő veszi észre a karbantartásnál. Ha időben kerül rá sor, akkor még a baj könnyedén orvosolható.Egyes esetek például oda vezethetnek, hogy az égőtér már gyógyíthatatlanul károsodik és emiatt cserélni kell, ekkor komoly kiadásra számíthat a tulajdonos, de csak magát hibáztathatja a halogatásért.
Ezenkívül hangsúlyozandó, hogy a tisztítatlanság kedvezőtlenül befolyásolja a működési hatásfokot és a tőteljesítményt, egyúttal növeli a tüzelőanyag fogyasztást. A tűztérajtó tömítésének amortizációja miatt az elszívó berendezésekkel párhuzamos működtetésnél égéstermék áramolhat a lakótérbe, ami életveszélyes lehet.
Ismereteink szerint az időszaki karban tartás, tisztítás kandallótípustól függően 5–20 ezer Ft. Pelletes kályháknál, kandal lóknál ez az ár magasabb, de még mindig olcsóbb, mint egy égőtér teljes cseréje.
Fontos megemlíteni azt is, hogy a jótállás időtartama alatt – a gépjárművekhez hasonlóan – meghibásodás esetén csak akkor él a garancia, ha a készüléket rend szeresen karbantartják.